top of page

Kazuar

Jego domem są lasy deszczowe w północno-wschodniej Australii. Kazuar jest trzecim co do wielkości ptakiem na Ziemi, jednak liczebność osobników tego gatunki jest alarmująco niska. Uważa się, że jedynie około półtora tysiąca tych ptaków żyje jeszcze na wolności, w środowisku naturalnym.
Ciekawostką jest fakt, że kazuary pochodzą od… dinozaurów. Podczas okresu godowego to samice przejmują kontrolę nad sytuacją, natomiast samce są biernymi uczestnikami. W tym okresie samica może mieć nawet trzech partnerów.
 

Rudzik

To ptak z rodziny drozdowatych. Jest nieco mniejszy od wróbla. Ma krępą, zwartą budowę ciała. Uwagę zwraca wydatny brzuch i osadzona nisko na tułowiu – jakby bez pośrednictwa szyi – głowa. Spiczasty, nieduży dziób jest przystosowany do łowienia owadów, wyciągania ślimaków i wydobywania z ziemi dżdżownic. Wierzch ciała jest szarobrązowy, wpadający w oliwkowy odcień. Od białego brzucha odznacza się ceglastoruda plama biegnąca od okolicy oczu głęboko na podgardle. Tworzy ona wrażenie kolorowego śliniaka chroniącego jasny brzuch przed zabrudzeniem.

Dzioborożec

Wszystkie dzioborożce mają bardzo duży, zgięty dziób z rogowym kaskiem, zbudowany z gąbczastej tkanki kostnej. Jest więc bardzo lekki. Skrzydła są silne, ogon długi. Nogi są zwykle krótkie. Ma dobrze rozwinięte rzęsy, co jest rzadkością u ptaków. Często na głowie lub na karku znajduje się czubek. Ubarwienie samca i samicy jest takie samo, różnią się kształtem dzioba. Ubarwienie zwykle czarne lub brązowe. Na ogonie lub skrzydłach oraz tułowiu zwykle jasne plamy.
bottom of page